Co je potřeba vědět před cestou na Srí Lanku?

JAK SE DOSTANETE NA SRÍ LANKU?

Letecky, nejvýhodnější letenku si zakoupíte sami u některého prodejce (doporučujeme například www.letuska.cz, nebo přímo u leteckých společností , například Emirates (www.emirates.com).

Letecké spojení je aktuálně velmi výhodné – s jedním přestupem se z Prahy dostanete se několika leteckými společnostmi, z nichž doporučuji vyzkoušet let největším dopravním letadlem Airbus A380 společnosti Emirates. Délka cesty je včetně přestupů u těch nejvýhodnějších spojů je kolem 12 hodin, cena letenky pro jednu osobu se pohybuje v rozmezí 13.000 – 25.000 Kč (závisí na letecké společnosti a typu letenky).

VÍZUM

Ke vstupu na území Srí Lanky potřebují občané České republiky vízum.
Platnost pasu při příletu musí být ještě minimálně 6 měsíců.

Od 1.1.2012 bylo spuštěno on-line udělování krátkodobých víz přes internet (systém ETA – Electronic Travel Authority). Přes tento systém lze zažádat o 30 a 90denní turistické vízum, které bude možné prodloužit až na 6 měsíců.

Formulář k vyplnění naleznete na stránce: http://www.eta.gov.lk

Vízový poplatek činí 35USD (po vyplnění formuláře a zaplacení poplatku kartou, Vám přijde vízum asi za 15 minut na Vaši e-mailovou adresu, je potřeba jej vytisknout). 30denní vízum je možné vyřídit i po příletu na letišti, ale poplatek je vyšší.

Česká republika nemá na Srí Lance své velvyslanectví (ambasádu). Srí Lanka spadá pod působnost českého velvyslanectví v Dillí (Indie). V Colombu zastupuje Českou republiku pouze srílanský konzul (domluvíte se zde jen anglicky a sinhálsky).
Děti do 12 let mají víza zdarma.

Prodloužení víza na Srí Lance

30denní vízum je možné prodloužit na 90 dnů zdarma a pak ještě jednou na dalších 90 dnů (za 10.000 Rs.),  dohromady 6 měsíců. Prodloužení víza provádí úřad Department of immigration and Emmigration, 3.patro, Ananda Rajakaruna Mawatha č.41, Colombo 10, a trvá to asi 2 hodiny. Je to druhá zastávka autobusu od vlakového nádraží Maradana.

AKTUÁLNÍ ČAS V COLOMBU:


MĚNA

Měnou Srí Lanky je SRÍLANSKÁ RUPIE.
Směnný kurz koruny vůči rupii je asi 0,14 Kč/1 rupie

Směnárny

Srílanské banky vám bez problémů vymění eura, americké dolary i britské libry. Doporučujeme si peníze vyměnit hned po příletu na letišti, v letištní hale je několik směnáren, kurz se téměř neliší, žádejte drobnější bankovky než je 1000Rs (např. taxikáři nebo v ostatních službách by nemuseli, nebo nechtěli, mít drobné pro vrácení).
Výměna peněz je možná též v každém větším městečku.

Bankomaty

Bankomaty naleznete též na všech turisticky navštěvovaných místech i vtších městech, naleznete jej i na letišti.

TELEFONOVÁNÍ A INTERNET

Doporučujeme zakoupení SIM karty do mobilního telefonu, nejlépe od společnosti DIALOG (Cena 60,- Kč, volání do ČR 6,- Kč/minuta).
Hojně využívejte Wi-Fi připojení, které je téměř ve všech restauracích a na turisticky navštěvovaných místech.

DOPRAVA

Na Srí Lance se jezdí vlevo a při první jízdě autobusem se možná budete bát o život, ale zvyknete si. V půjčovně je možné si půjčit auto i motorku, ale vzhledem k levostrannému řízení, provozu a způsobu řízení místních řidičů, byste auto měli raději vyloučit předem.

Mezi nejpoužívanější dopravní prostředky na Srí Lance patří autobusy, vlaky, tuk-tuky, taxíky a motorky.

Autobusy mají tu výhodu, že jezdí všude a velmi často. Jízdní řády asi nemají, stačí se postavit na zastávku a pár minut počkat.

Jízdu vlakem byste však rozhodně neměli vynechat, budete na ni dlouho vzpomínat. Zejména horský úsek mezi Haputale, Ellou a Badullou byste si neměli nechat ujít, pokud se už budete v této oblasti nacházet.

Tuk tuk je na Srí Lance častým dopravním prostředkem. Je to tříkolka, jíž si její majitelé notně považují a zdobí ji různými náboženskými předměty a umělými květinami.

Pronájem vozu s řidičem.

Tuto variantu pro vaše pohodlí i úsporu času jednoznačně doporučujeme (viz KONTAKTY). Cena vychází přijatelně, řidiče si můžete najmout na celou dobu pobytu s tím, že si s ním předem domluvíte cenu a alespoň přibližný itinerář.

ZÁSUVKY A REDUKCE

Na mnoha místech se setkáte se zásuvkami, které mají oproti českým navíc pouze dětskou pojistku, která se dá odblokovat pomocí tužky a pak nepotřebujete žádnou redukci.

Pokud plánujete cestovat z po celém ostrově, můžete se setkat hned s několika typy zásuvek a neobejdete se bez univerzálního adaptéru, který zakoupíte téměř v každém obchodě.

POČASÍ

Na Srí Lanku můžete cestovat v každém ročním období, počasí je stálé, průměrné teploty se v pobřežních oblastech pohybují od 28 °C do 32 °C, teplota moře okolo příjemných 28°C.

Chladněji je na Vysočině, teploty v noci mohou klesnout až pod 10 °C, přes den se ale pohybují okolo příjemných 23 °C.

Vaši cestu může ovlivnit období monzunů, ale díky jejich rozdílnosti na západním a východním pobřeží si zde vždy najdete místo, kde bude hezky a slunečno.

Hlavní turistická sezona je od ledna do dubna, kdy je na celém území minimální pravděpodobnost výskytu srážek. Cestě se raději vyhněte v květnu, říjnu a listopadu.

OČKOVÁNÍ

Nevyžaduje se, pouze se doporučuje očkování proti žloutence typu A a B, případně proti břišnímu tyfu.

Léky se dají koupit běžně, lékárny jsou zásobené léky všech světových značek. Vše, včetně antibiotik, je k dostání bez předpisu.

Nemocniční péče je na asijské poměry na velmi dobré úrovni.